29 Haziran 2017 Perşembe

Başarılı Bir Yaşam İçin Önemli Bir Etmen: Tutkunuzu Bulmak

Kariyer planlama başarılı bir yaşam için gerekli bir ilk adım. Kişinin kendini tanıyabilmesi, güçlü ve geliştirilmesi gereken yönlerini dürüstçe ortaya koyabiliyor olması, gerçekten keyif aldığı ve anlamlandırabildiği amaçlarını gerçekleştirebiliyor olması başarılı bir yaşamın yollarını açıyor. Bu noktada bireyin tutkusunu bulabilmesi anahtar durumda.

Başarılı bir kariyere sahip insanları incelediğimizde başarılarının altında yatan en önemli noktanın sevdikleri yani tutku duydukları işleri yapıyor olduklarını görüyoruz. Başarılı bir kariyere sahip olmanın ilk şartı sevgi yada tutku ile işlerine ilk günkü heyecanla gidiyor olmalarıdır. İşin alt kırılımına baktığımızda başarılı kariyere sahip bireylerin hedefi kariyer yapmak değil, tutku duydukları işi yapıyor olmaları sebebiyle başarılı bir kariyer sahip oluyorlar.

Burada önemli olan nokta kişinin kendi tutkusunu bulabilmesi. Tutkunuzu bulabilmek kolay bir olgu değil. Onu aramaya açık olmak da önemli. Aramaya açık olduğunuzda; belirli bir yolda yani herkesin gittiği yoldan gitmek yerine önceden girilmemiş yollara ve yepyeni dünyaları keşfetme şansına sahip olunabiliyor.

Tutkuyu bulabilmek birçok farklı yolu, işi yada şirketi denemeyi gerektirebilir. Bazıları bu konuda şanslı olabiliyor. Çok ufak yaşlarda kendilerine bilerek yada bilmeyerek bir yol çiziyor ve o yolda ilerliyorlar. Peki tutkusunu bulamamış olanlar; ya mutsuz oldukları, sevmedikleri işlerde çalışmaya yada o hayata yaşamaya devam edecekler yada tutkularını aramaya koyulacaklar. Arama süreçlerinde araştırmaları, hobi edinmeleri, farklı kişilerle tanışmaları esasında konfor alanlarından çıkmayı göze almaları gerekmekte. Bir işte çalışmaya devam ederken hobilerine devam edebilirler yada tutkuları olan şeyi bulabilmek adına iş dışındaki vakitlerini tamamen harcayabilirler.

Tutkuları bulmaya yarayan en kritik soru şu: Kişinin yapılan işi ücretsiz hiçbir kazanç olmadan yapıp yapmayacağıdır. Bu soruya içtenlikle verilecek cevap tutkuları bulmaya yardımcı olacak bir cevap olacak. Hangi işi zevk alarak yapılıyor? Hangi işi yaparken zamanın nasıl geçtiği anlaşılmıyor? Hangi projeleri gerçekleştirirken başka hiç birşeyi düşünmeden tutkuyla bağlanılıyor. Tutkuları asla küçümsememek gerekiyor, bireyi tatmin eden şeylerdir. İçinizde yanan ateştir; tutkular.


Tutkuyu bulabilmek; başarılı ve mutlu bir yaşam yaşamanın önemli bir adımı. Tutkuları bulabilmek için gereken adımları atıp, kendinizi keşfetmeye zaman ayırıp, hayattaki tercihler bu yönde yapılırsa hayattan daha fazla tatmin duyulacak. Bu tatmin sonrası başarı da geleceği için bunun sonucunda da ekonomik getirisi de beraberinde gelecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder