9 Ekim 2016 Pazar

Kariyer Planlamanın İkinci Aşaması: Kariyerini Tanımlamak

Kariyer planlamanın ilk aşaması olan kendinizi tanıyabilme adına bir çaba harcadınız, sonrasında sizi siz yapan temel gereksinimlerinizi ortaya koymak gerekiyor. Bunlardan ilki;
1-Değerleriniz: Sizin kariyer yolculuğunuzda en çok neyi önemsediğinizle ilgilidir. Adalet mi sizin için en önemli şey yoksa güvenilir bir ortam mı yada aile mi?Kendimiz için çok önemli olan bu değerleri kariyerimden ne bekliyorum kısmını oluştururken göz önüne almakta fayda var. Burada hangi değeri ilk sıraya koyarak hangi değerlerden vazgeçiyorsanız, kararınız ona göre şekillenecektir. Vereceğiniz karara göre de kariyeriniz şekillenecek.
2-Hedefleriniz: 5 yıl yada 10 yıl sonra nerede olmak istediğiniz, kendi alanınızda uzman olmak mı yoksa yöneticilik mi hayal ediyorsunuz. Bütün bu hedef ve hayaller zor durumda kaldığınızda işler bazen raydan çıktığında size yardımcı olacak.
3- Kişiliğiniz: Olumlu ve olumsuz özelliklerinizle siz bir kişiliğie sahipsiniz. Burada önemli olan özgüveninizdir. Özgüveninizin yüksek olması ve hep pozitif düşünen bir yapıya sahip olmanız iş dünyasında sizi bir adım öne çıkaracaktır.
Sizi siz yapan temel gereksinimlerinizi belirledikten sonra nasıl bir misyon oluşturarak hedeflerinizi gerçekleştireceğinizi ortaya koymalısınız. Burada kendinize sormanız gereken ilk soru nasıl bir kariyere sahip olmalıyım. Tüm detaylarıyla ortaya koymakta fayda var. Kariyerinizle ilgili tüm hayallerinizi sosyal hayatınızı da göz önüne alarak kağıda dökmekte fayda var. Yazılı olan herşey sizin taahhütünüzdür.
Hayalinizdeki kariyeri yazdıktan sonra tekrar bir gözden geçirmekte fayda var. Yazdıklarınızı okuduktan sonra heyecanlandınız mı? Eğer heyecanlanmıyorsanız tekrar gözden geçirin. Heyecan duyacağınız bir hayal kurun. Bu hayalleri gerçekleştirebilmek için neye ihtiyacınız olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz.
5 yıl yada 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsunuz? Burada aslında sormanız gereken birçok soru var.
-Özel sektörde mi yoksa devlet memuru mu olacaksınız? Yada akademik kariyer mi düşünüyorsunuz?
-Global ve kurumsal bir firmada çalışmak mı yoksa kobilerde mi çalışmak istiyorsunuz?Her ikisinin de farklı avantaj ve dezavantajları bulunmakta.
-Hangi alanda uzmanlık kazanmalısınız? Teknik bir pozisyonda mı yoksa daha başarılı olabileceğinizi düşündüğünüz sosyal bir alanda mı?
-Sivil toplum kuruluşlarında yada mesleki örgütlerde mi kariyer yapmak istiyorsunuz?
-Aile hayatınız, yaşan şekliniz, sosyal yaşamınız nasıl olacak?

Bu soruların hepsine vereceğiniz detaylı cevaplar kariyerinizin tanımlanmasını, istediğiniz kariyerin tam olarak ortaya çıkmasını sağlayacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder