8 Şubat 2015 Pazar

Başarılı Liderlerin 10 Özelliği

Dünya literatürüne girdiğinden beri insanlar liderlik kavramı üzerine araştırmalar yapıyorlar. Liderlerin özellikleri üzerine çeşitli düşünceler ortaya konuyor. Ben de başarılı liderlerin ortak özellikleri üzerine gözlemlerimi özetlemeye çalıştım. Geleceğin liderlerine de ışık tutacaktır.

1-Samimiyet: Liderlerde olması gereken önemli bir özellik. Bir liderin doğal olması peşinden sürükleyeceği insanları etki altına almasını kolaylaştırır.
2-Güven: Liderlerin güven vermeleri ve güvenilir olmaları ekipte yada organizasyonlarda başarıya götüren bir etken. Dürüstlük olmazsa olmaz bir liderlik gerekliliğidir.
3-İlham Verebilme: İnsanlara ilham verebilmek ve yeni liderler yetiştirebilmek en önemli liderlik özelliklerinden biridir.
4-Motivasyon: Ekibi yada organizasyonu motive edebilme başarıya ulaşmanın önemli bir gerekliliği. Hedefe ulaşmak için de anlam yaratmak gerekmektedir.
5-Vizyon: Vizyon için işletmecilik ve yönetim literatüründe birçok tanım var. Ama kısaca görünmeyeni görebilme yetisi diyebilirim. Toplumsal liderlikte geleceği öngörebilme, iş dünyasında ise pazardaki boşluğu görebilme ve hatta trendleri yaratabilme yeteneği.


6-Takım Oyunu: Lider hem takım oyununda başarılı olur hem de gerektiğinde takım oyuncusu olabilir. Doğru ekipler kurar. Farklı kültür ve disiplinleri hedefe gidebilmek için ahenk içinde çalıştırabilir.
7-Sorumluluk Sahibi:  Liderlerde olmazsa olmaz önemli bir kavramdır. Bedel ödemeden liderlik olmaz. Sorumluluklarını yerine getiren ve bunun için bedel ödemeye hazır olmak önemli bir liderlik gerekliliğidir.
8-Sosyal Sorumluluk: Toplumların gelişimine katkıda bulunacak işler yapabilme ve buna dayalı ilişkiler kurabilme.
9-Kriz Yönetimi: Liderlik dalgalı denizlerde daha fazla önem kazanmaktadır. Özellikle ülkemiz bu konuda oldukça vukuatlı bir ülke. İş dünyasında istikrarı kolayca etkileyecek oldukça fazla parametre var. Bu ortamda liderlik yapabilmek oldukça önemli. Kriz yönetimi ile ilgili olması gereken bir nokta da az veri ile karar verebilme yeteneği. Bu özellik liderlerde krizleri fırsata dönüştürebilme yetisi kazandırıyor.
10-Yeni Liderler Yetiştirmek: Henüz bizim şirketlerimizin büyük bir çoğunluğu farketmese de gelecekte rekabette fark yaratacak en önemli unsur insan kaynağı ve yetenek yönetimi. Burada liderlere düşen çok önemli bir görev yetenek yönetimi yaklaşımı ile yeni yetenekler yetiştirerek sistemin kendilerinden sonra sürdürülebilir olmasını sağlamak olmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder